Pełnia życia
w Duchu Świętym

czyli wielka tajemnica sakramentu małżeństwa

O Ikonie

Sam kształt ikony odwzorowuje niezwykłą rzeczywistość: okrąg u góry symbolizuje niebo, które łączy się z ziemią przedstawioną jako prostokąt. To nic innego jak starożytny rzut bazyliki popularnej wśród wspólnoty pierwszych chrześcijan ze względu na swój wymiar ślubny i eschatologiczny, poprzez który rzeczywistość niebieska znajduje swoje miejsce w liturgii ziemskiej. Nawet kształt ikony niesie ze sobą przekaz głęboko teologiczny: oto sprawy boskie łączą się ze sprawami ludzkimi, a dzieje się to za sprawą Słowa Wcielonego. Od momentu narodzin Jezusa w ludzkim ciele nie można mówić o Bogu dalekim, oddzielonym od swojego stworzenia. Bóg staje się bliski, jest „Bogiem z nami” (Mt 1, 23). 

Dookoła ikony na złotej ramie znajdują się dwa napisy. Pierwszy z nich, umieszczony na górnej części pochodzi z tekstu liturgii ślubnej obowiązującej w języku włoskim. 

„Pieczęcią Ducha Świętego Chrystus czyni nas
uczestnikami tej samej miłości,
którą kocha swój Kościół, 
aż do oddania za niego samego siebie.” 

W ten sposób ikona odnosi oglądaną na niej scenę do ceremonii zaślubin w sposób bezpośredni nawiązując do sakramentu małżeństwa. W dniu ślubu na narzeczonych zstępuje Duch Święty, który jest pieczęcią wypowiedzianych przez nich słów. Słowa te nadają kontekst wszystkiemu, co przedstawiona ikona: są to zaślubiny pary małżeńskiej, a jednocześnie są to zaślubiny Chrystusa z Kościołem. To podwójne znaczenie sakramentu małżeństwa jest konieczne, aby w kontemplacji ikony skoncentrować się na znaczeniu każdego ludzkiego małżeństwa i tego, jak ważna jest ta relacja w rozumieniu relacji Chrystusa do Kościoła.

Dolna prostokątna część ikony jest otoczona fragmentem z Katechizmu Kościoła Katolickiego: 

”W epiklezie tego sakramentu małżonkowie otrzymują Ducha Świętego
jako komunię miłości Chrystusa i Kościoła. 
Jest On pieczęcią ich przymierza, zawsze żywym źródłem ich miłości, 
mocą, w której będzie odnawiać się ich wierność” 
(KKK, 1624).

"Dlatego opuści człowiek ojca i matkę,
a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem.
Tajemnica to wielka, a ja mówię:
w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła."

(Ef 5, 31-32)

Oblubieniec
i Oblubienica

W centrum ikony znajduje się postać Chrystusa, który w poufały sposób tuli do swego boku Oblubienicę, czyli Kościół. Obydwie postacie są przedstawione w bliskim uścisku, co zwraca uwagę na łączącą ich miłość (Ef 5,27). Wzrok w naturalny sposób koncentruje się na Chrystusie, który jest postacią centralną. Źródłem biblijnym takiego przedstawienia Syna Bożego jest Apokalipsa Świętego Jana.

Obok Jezusa na tronie zasiada Maryja, która jest obrazem Oblubienicy, a zarazem Kościoła. Ubrana jest w białą szatę, która symbolizuje szatę chrzcielną. W ten sposób widzimy obraz Kościoła, który jest oczyszczony mocą krwi Chrystusa: nie ma on skazy, ani zmarszczki “aby był święty i nieskalany” (Ef 5, 27). Kościół–Oblubienica została zdobyta przez Chrystusa przez Jego posłuszeństwo Ojcu w całkowitej ofierze z własnego życia. Mocą Jego zasług Kościół jest oczyszczony z błędu i grzechu i staje się umiłowaną Oblubienicą.


"Małżonkowie otrzymują Ducha Świętego
- pieczęć ich przymierza"
(KKK, 1624)

Małżonkowie

Mężczyzna i kobieta złączeni uściskiem dłoni i otrzymujący Ducha Świętego to obraz każdego małżeństwa. Ponieważ jest to sakrament to znaczy, że na błaganie Kościoła o zesłanie Ducha Świętego Bóg zawsze odpowiada, gwarantując swoją Obecność. Celebrans podczas ceremonii ślubnej, tuż przed Hymnem do Ducha Świętego wypowiada następujące słowa: “Prośmy Ducha Świętego, aby uświęcił ten związek i dał narzeczonym łaskę wytrwania. Niech ich miłość przez Niego umocniona, stanie się znakiem miłości Chrystusa i Kościoła”.

Małżonkowie są skierowani twarzą do siebie: ikona podkreśla w ten sposób ich całkowitą wzajemność i oddanie się sobie w sakramencie małżeństwa, a także istnienie wzajemnej więzi, na którą może zstąpić Duch Święty i ją uświęcić.


„Pieczęcią Ducha Świętego Chrystus czyni nas
uczestnikami tej samej miłości,
którą kocha swój Kościół,
aż do oddania za niego samego siebie.

(Liturgia ślubna)

Jeżeli ikona zaprasza do wejścia w relację z Bogiem i ma skierować uwagę modlącej się osoby na rzeczywistość duchową, każdy element znajdujący się na ikonie ma znaczenie. W ciągu wieków w sztuce ikonopisarstwa utrwaliły się pewne symbole, kształty i kolory, które przekazują wierzącym coś o Bogu: Jego wszechmoc, uniżenie Chrystusa, świętość, jedność Osób, czy panowanie nad śmiercią. Analogicznie przedstawienia świętych zawierają w sobie elementy, które symbolizują rzeczywistość duchową w powiązaniu z rzeczywistością stworzoną. I tak na ikonach męczenników można znaleźć sposób ich męczeństwa albo narzędzie, którym zadano im śmierć. Na przedstawieniach świętych, którzy nie zginęli śmiercią męczeńską umieszczone są przymioty i cnoty świętych, które zdecydowały o ich świętości. W każdym razie najważniejszym zadaniem ikony jest przedstawienie prawdy o zbawieniu człowieka przez Wcielenie, mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Bożego Syna.

Ikona jest dostępna w sprzedaży w naszym sklepie. Może to być doskonały prezent dla waszych znajmoych nowożeńców w dniu ślubu.

Ikona "Pełnia życia w Duchu Świętym"

będzie wkrótce dostępna w sprzedaży w naszym sklepie internetowym.


Co jest w zestawie?

Opakowanie

Ikona opakowana jest w przepiękne pudełko prezentowe zaprojektowane specjalnie dla niej.

Opis ikony

Publikacja w szczegółowy sposób opisuje każdy detal ikony, zachęcając do kontemplacji.

Ikona

Reprodukcja ikony wydrukowana na desce w formacie 23x15cm.