Ulmowie w Skrzatuszu
Peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów w diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej

Nasze kolejne spotkanie z błogosławioną Rodziną Ulmów miało miejsce w weekend 19 - 20 stycznia 2024, w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Relikwie dotarły na miejsce w piątkowy późny wieczór i po powitaniu relikwiarza i obrazu błogosławionej Rodziny powiedzieliśmy krótką konferencję.

Trzeba przyznać, że od momentu naszego udziału w Mszy beatyfikacyjnej w Markowej 10 września 2023 nasza relacja z tymi błogosławionymi zaczyna się zacieśniać. Ich relikwie krążą po Polsce i w różnych momentach znajdują się w różnych miejscach, a my w jakiś zupełnie niezwykły sposób jedziemy się z nimi spotkać. Jeszcze nigdy 'świętych obcowanie' nie wymagało od nas zrobienia tylu kilometrów i spędzenia tylu godzin w samochodzie!

W Skrzatuszu byliśmy nieraz i trochę czujemy się w tym sanktuarium i Domu Pielgrzyma jak u siebie. Ogromną radość sprawiło nam podzielenie się własnym świadectwem budowania relacji z Oblubieńcem i uzdrawiającej mocy sakramentu małżeństwa.

Ulmowie, których coraz lepiej poznajemy, okazują się rodziną, która w swojej zwyczajności i codzienności osiągnęła świętość. Zgodnie ze słowami G.K. Chestertona:

Najbardziej niezwykłą rzeczą na tym świecie jest zwyczajny mężczyzna i zwyczajna kobieta oraz ich zwyczajne dzieci.

 G.K. Chesterton

Ulmowie w sposób niezwykły wyczuwali to jeszcze przed całą refleksją teologiczną, jaką Kościół podjął w XX wieku. Przed Soborem Watykańskim II i przed publikacją Humanae Vitae Józef i Wiktoria ukochali się nawzajem i swoje dzieci w sposób wierny, całkowity i płodny. Jest to dla nas poruszający dowód działania i skuteczności łaski sakramentu małżeństwa.

Wieczorem, po naszym krótkim świadectwie rozpoczęło się czuwanie przy relikwiach, które trwało do następnego dnia. W sobotę mięliśmy okazję powtórzyć naszą konferencję i świadectwo, a następnie wzięliśmy udział w Eucharystii sprawowanej przez ordynariusza diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Po Mszy relikwie zostały przekazane rodzinom diecezji sąsiadującej i pojechały do Bydgoszczy.

Cenimy ten czas spędzony z błogosławioną rodziną Ulmów, którzy uczą nas umiłowania prostoty życia, wiary w siłę sakramentu, traktowania na serio Słowa Bożego i wspólnej, codziennej modlitwy. Jesteśmy wdzięczni, że Kościół pokazuje nam całkiem konkretny przykład tego, w jaki sposób małżonkowie mogą zostać świętymi: korzystając z sakramentów, modląc się a nade wszystko kochając siebie nawzajem miłością wierną, całkowitą i płodną aż do śmierci.

Józefie i Wiktorio wraz z dziećmi, módlcie się za nami i za wszystkie rodziny zagrożone rozpadem!

Ulmowie w Skrzatuszu
Agata Mleczko 22 stycznia, 2024
Udostępnij
Nasz blogi
Archiwizuj
VII Dzień skupienia
9-10 grudnia 2023, Kazimierz Biskupi